Shortlisted Candidates for Admission into PLBC Professional Diploma In Teaching Skills and Classroom Management

The underlisted candidates are expected to convey at PLBC (Abba Sauce House) on Friday 3rd May by 10am for verification and final screening

1. Saeedat Isah Dauda – Barhim Community Secondary School

2. Mufida Yusuf Hamza – Hassu Iro Inko Government Girls Secondary School

3. Nafisa Umar Yarinchi – Kambarawa

4. Fatima Sabo Nalado – Government Day Secondary School Batagarawa

5. Amina Bello Bawa – Dutsin Safe low cost community and Environment Secondary

6. Zainab Adam Abubakar – Nasara Academy

7. Zainab Abdullahi Gidado – G.C.K Day Wing

8. Asmau Salisu – Nagogo Science Model Primary School

9. Hajara Aminu – Gobarau Primary School

10. Hadiza Sani Ibrahim – Rahamawa Primary School Abbatoire

11. Kabir Gambo – Educon Community Day Secondary School

12. Tasiu Salele – Educon Community Day Secondary School

13. Bilkisu Abubakar – Government College Katsina

14. Salamatu Haruna Usman – Dallatu Aminu Community Primary School

15. Binta Abdullah – Sandaballe Primary School

16. Zainab Abubakar Dangi – Katsina College Katsina

17. Amina Sada Yusuf – GSSS Kaita

18. Zainab Shittu – Amadu Commassie Science Model Primary School

19. Maryam Idris – Girls Day Rafin Dadi Katsina

20. Maimunatu Hashim – Musa Yaradua Primary School

21. Zainab Sani Y – Dandagoro Model Primary School

22. Naim Haruna Ummada – GPSS Mani

23. Abdullahi Yahaya – Government Pilot Secondary School Bakori

24. Yahaya Sani – Kwarin Tama Primary School Katsina

25. Shafiu Aminu – Nagogo Science model Primary School Kofar keke

26. Sani Abubakar – Nagogo Science model Primary School Kofar keke

27. Abubakar Sani – Nagogo Science model Primary School Kofar keke

28. Babangida Nasiru – GDSSS Dankaba

29. Tijjani Salele – GDSSS Yandaki

30. Suleiman Tasiu – Dikko Community College Junior Secondary School

31. Shamsu Ibrahim – GCK Katsina

32. Abubakar Muhammed Bishir – GDSS Gangara

33. Ishaka Usman – Government Secondary School Kofar Yandaka

34. Mustapha Shehu – Government Day Secondary School Abubkur

35. Bishir Aliyu – Nagogo Primary School Katsina

36. Gidado Sani Saulawa – Nagogo Community Junior Secondary School Katsina

37. Shamsu Aliyu Doro – GSS Doro

38. Aminu Babangida – Katsinawa Royal Academy

39. Muhammad Yahaya Kurfi – Alhuda Academy

40. Ibrahim Usman – Hajarul Aswad International Academy

41. Gaddafi Kabir – GDSS K/Kaura Katsina

42. Murtala Sadi – Abbatoire Community Secondary School

43. Usman Abdullahi – Government College Katsina

44. Ahmad Dardau – Government Senior College Katsina Day wing

45. Umar Bilal – Mariamoh Ajiri Memorial International School

46. Jamilu Abdulkarim – Government Day Secondary School Dangerous

47. Ahmad Dardau – Educon Community Day Secondary School

48. Lawal Sada – GSSS Tanning

49. Aminu Shehu – Muhammad Dodo Primary School Layout Katsina

50. Shamduddeen Abdullahi Rimi – Muhammad Dodo Primary School Layout Katsina

51. Musa Maikudi – GDSS Abukur

52. Aliyu Abdullahi – Alkanz Community Secondary School Kayalwa

53. Shamsuddeen Aliyu Saidu – Government Day Secondary School Makera Funtua

54. Dayyabu Hashimu Ibrahim – Government Girls College Junior Katsina

55. Abdulaziz Haruna – GDSSS Dankama

56. Muhammad Shamsu Abdussalam – Arqam International School

57. Isah Bala – Senator Ida Community Secondary School Abbatoire

58. Abubakar Aliyu – SUNCAIS

59. Tasiu Adamu – Shahrab International School

60. Hafiz Bello – Talba Ibrahim Model Primary School

61. Aliyu Abubakar – Funtua Capital School

62. Ibrahim Kabir Lawal – Sabuwar Unguwa Extension Primary School

63. Abdulhafiz Tanimu – Gobarau Academy

64. Umar Lawal K – Educon Community Secondary School

65. Aliyu Abdulkadir Rahamawa Primary School Abbatoire

66. Usman Abdulkadir – Government College Katsina

67. Adamu Dangogo – Gafai Primary School Katsina

68. Jamilu Lawal Abdussalam – GCK Day wing Katsina

69. Ahmad Iyal – Government Day Secondary School K/Yandaka

70. Usman Dahiru – Nagogo Science Model Primary School K/Keke

71. Muhammad Ibrahim – Katsina College Katsina

72. Usman Shehu Maaji – Shahrab International School

73. Saifullahi Kabir Government Girls College Katsina

73. Abdulaziz Lawal – Government Commercial College Katsina

74. Samiala Gwanda – Nagogo Science Model Primary School

75. Mustapha Shamsuddeen – Nagogo Community Day Secondary School Katsina

76. Sani Shantali – Babban Ruga Primary School

77. Nazifi Garba – Talba Ibrahim Model Primary School K/Marisa

78. Lukman Abubakar – Community College of Islamic And Arabic Studies

79. Tanimu Ibrahim – Girls Day Primary School Rafin dadi Katsina

80. Shamsu Mannir – Government Day Secondary School Kofar Kaura Katsina

81. Abdulazeez Salisu – Nagogo com. Day Secondary School Katsina

82. Yazid Salele – Government College Katsina Day wing senior

83. Sayyadi Abba Gafai – Gafai Community Secondary School

84. Avdullahi Sulaiman Jibrin – Modoji Community Junior Secondary School

85. Adanani Labo Darma – Modoji Primary School

86. Avubakar Mustapha – Government Day Senior Secondary School K/yandaka

87. Salihu Abdulkadir – Ingawa Pilot Primary School

88. Shamsu Abdulmumin – Educon Community Secondary School

89. Sani Halle – Government Senior Secondary School K/Laura

90. Ibrahim Abubakar – Nagogo Community Secondary School

91. Kabir Lawal Aliyu – Bakuru Primary School Katsina

92. Yusuf Abubakar – Talba Ibrahim Science Model Primary School K/Ma

93. Abubakar Muhammad – Safana Primary School Charanchi

94. Nafiu Umar – Imam Malik Academy Katsina

95. Aminu Musa – Government College Katsina Day wing Senior

96. Adamu Lawal – SUNCAIS Katsina

97. Shuaibu Jibrin – Government Senior Secondary School Dankaba

98. Abdulhafiz Iliyasu Sanda – Government Junior Day Junior Secondary School Yandaka

99. Suleiman Kabir – Government Senior Secondary School Kofar Kaura Katsina

100. Haruna Yasir – Government Secondary School Radda –

101. Nura Adam Yusuf – Sabon Garin Bakuru Primary School

102. Murtala Abdulrashid M – Sarkin Noma Bala company memorial primary School

103. Abdullahi Amiru Sani – Sarkin Noma Bala company memorial primary School

104. Usman Mansur Bello – Government Girls Day Secondary School Katie

105. Haruna Yasir – Government Secondary School Radda

106. Abubakar Mohammed – Kwarin Tama Nomadic Primary

107. Yahaya Sani – Kwarin Tama Nomadic Primary

108. Muhammad Mustapha – Government Day Secondary School Danrimi

109. Ahmad Idris Nuhu – Government Secondary School of Blind Katsina

110. Dahiru Isah – CGDSS Matazu

111. Aminu Lawal – Government Day Secondary School Tanning

112. Muhammad Sani Suleiman – GDSS Charanchi

113. Hassan Sani – Manman Barda Memorial Primary School Dutsin Amare

114. Muktar Adamu – GIAL Global Academy kukar Gyeza

115. Usman Abdullahi – Alkanz Quarnic Community junior Secondary School

116. Mubarak Hamza Danrimi – Mohammed Dodo Ibrahim Science Model Primary School

117. Aminu Mudassir – Government Secondary School for the blind

118. Umar Ibrahim – Zainab Memorial Academy Katsina

119. Sada Ibrahim – Misbahul Quran Arabic and Science Academy

120. Shehu Saifullahi – Nagogo Science Model Primary School

121. Bashir Musa – Charanchi Model Primary School

122. Sani Musa – GSS Doguru

123. Aminu Tukur – Nagogo Science Model Primary School K/keke

124. Adamu Ibrahim – Nagogo Science Model Primary School K/keke

125. Bashir Aminu – Nagogo Science Model Primary School K/keke

126. Isah Ahmed – Government College Junior Secondary School Katsina

127. Nuraddeen Usman – Kadafawa Primary School

128. Abdulrahman Sani – Musa Yaradua Primary School

129. Umar Labo – Government Junior Secondary School, Natsinta Katsina

130. Mustapha Mannir Gafai – Government Science Secondary School Dutsinma

131. Nazifi Garba – Isah Kaita Model Primary School

132. Lawal Sadiq – Al-burhan Islamic School

133. Jamilu Idris – Sir Emeka Government Senior Secondary School Kambarawa

NOTE: Candidates should come with their letter of appointment in their respective places of work for verification before admission letter will be issued to them.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *